Hakan Yüksek

Uzman Klinik Psikolog,
(Kurucu)

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji bölümünden 1996 yılında mezun olan Hakan Yüksek, 1999 yılında aynı üniversiteden Klinik Psikoloji Yüksek Lisans derecesini almıştır.

Davranış Bilimleri Enstitüsü’nde, bir dönemi Yetişkin Bölümü sorumlusu olmak üzere 13 yıl Klinik Psikolog olarak görev yapmış, bu süreçte Emre Konuk´tan uzun süreli bireysel süpervizyon da almıştır. Aynı kurumda Aile Terapisi ve EMDR eğitimlerinin düzenlenmesinde ve uygulanmasında aktif rol üstlenmiştir.

17 Ağustos Marmara Depreminden sonra, Yönetim Kurulu Üyeliğini de yürüttüğü Türk Psikologlar Derneği aracılığıyla gerçekleştirilen organizasyonlarda, 2,5 yıl süresince haftada bir gün deprem bölgesinde gönüllü hizmet vermiştir. Bölgede kurulan İzmit Rehabilitasyon Merkezi’nin oluşumuna katkı sağlamıştır. Alan ve araştırma koordinatörlüğünü de üstlendiği bu süreçte, bir grup meslektaşıyla birlikte, uluslararası bir dergide (International Journal of Stress Management-2006) EMDR’la ilgili ortak makalesi yayınlanmıştır. 2011 Van Depremi sonrası, kurucularından olduğu Paye (Psikolojik Travma ve Krize Müdahale Araştırma ve Eğitim Derneği), AÇEV ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı işbirliğiyle Travma Sonrası Aile Danışmanlık Merkezi’nin kuruluş ve süpervizyon süreçlerinde yer almıştır.

Merkezi ABD’de bulunan EMDR Enstitüsü’nün gerçekleştirdiği EMDR (EyeMovementDesensitization and Reprocessing-Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme) eğitimlerini tamamlamıştır. Türkiye’de EMDR eğitmenliği hakkını kazanan ilk profesyoneller arasında yer almaktadır (EMDREA AccreditedPractitioner; EMDREA AccreditedConsultant). Bu süreçte EMDR’da dünyanın ileri gelen uzmanlarından süpervizyon almıştır; Gerald Puk, John G. Hartung, JimKnipe, Udi Oren, Richard Mitchell, David Grand, Elan Shapiro, LeneJacobsen, Eva Zimmerman bunlardan sadece bazılarıdır.Ayrıca aynı uzmanların eğitim ve workshop’larına da katılmıştır. TheGottmanInstitute – Gottman Çift Terapisi eğitimini, Paul Ekman International (byCliffLansley) tarafından düzenlenen sertifikasyon eğitimlerini (ESAC 100-Emotional SkillsandCompetencies, ETAC 200 – EvaluatingTruthfulnessandCredibility), FigleyInstitute tarafından verilen Sahada Travma Uzmanlığı sertifikasyon eğitimini tamamlamıştır.

Kurucu ortakları arasında yer aldığı İNDA Çözüm Odaklı Danışmanlık ve Eğitim Merkezi’nde, 10 yıl boyunca Klinik Psikolog olarak görev yapmış, meslektaşlarına yönelik bireysel ve grup süpervizyon çalışmalarının yanı sıra çeşitli başlıklarda (Aile Terapisi, Travma, EMDR) eğitimler vermiştir.

Haziran 2019 – Haziran 2021 tarihleri arasında psikoterapi, eğitim ve süpervizyon çalışmalarını kurucu ortağı olduğu Filika Enstitu bünyesinde gerçekleştirmiştir.

Ağustos 2021 itibariyle tüm mesleki çalışmalarını, kurucusu olduğu Liberta Psikoloji bünyesinde sürdürmektedir.

Spor ve Performans çalışmaları kapsamında A Milli Futbol Takımı ve Fenerbahçe SK Futbol A Takımına danışmanlık hizmeti vermiş, Fenerbahçe TV’de Sporun Psikolojisi adlı programın süreğen konuğu olmuştur.

Yıllar içinde birçok özel kuruma, Krize Müdahale başta olmak üzere çeşitli konularda eğitimler vermiştir.Ayrıca çeşitli üniversitelerde ve okullarda konuk konuşmacı olarak davet edilmesinin yanı sıra, bir yarı dönem Okan Üniversitesi klinik master programında Aile Terapisi dersi vermiştir.

Yurtiçinde ve yurtdışında uçak kazası, bombalama, doğal afet gibi toplumsal felaketlerde krize müdahale kapsamında bireysel ve grup formatında birçok gönüllü çalışmada aktif olarak yer almıştır.

Yüksek’in uzmanlık alanları arasında başta kaygı sorunları olmak üzere (panik atak, uçak korkusu, sınav-performans kaygısı, fobiler), geçmişe ait travma deneyimleri (özellikle self esteem-kendilik değeri), aile ve çift sorunları kapsamında aile terapisi ve EMDR yer almaktadır.

Tüm mesleki faaliyetlerinin yanı sıra, yaşamın uyumlu ritmini yakalamaya çalışırken perküsyon ve Aikido’dan da yararlanmaktadır.

İletişim

Randevu almak için aşağıdaki numarayı arayabilirsiniz.

+90 531 277 16 86